Strach ze zubaře zažívá většina z nás. Je jen málo šťastlivců, kteří zvládají návštěvu zubaře v pohodě a beze strachu. Většina lidí má zubaře spojeného s nepříjemnými pocity a bolestí. Proto někdy jejich strach dojde do takové fáze, že zanedbávají preventivní prohlídky, aby se vyhnuli návštěvě zubaře, která je pro nepříjemná. Zanedbání prevence ale pak vede ke vzniků problémů, které zapříčiní, že když se konečně rozhodnete zubaře navštívit, bude pro vás tento zážitek více nepříjemným. Zanedbání prevence může vést například k nepěkně zabarveným zubům, prasklinám, vylomeným zubům, nemocím dásní, zubním kazům, různé bolesti v dutině ústní, a dokonce i k úplné ztrátě zubů. Existuje několik důvodů, proč můžete mít z návštěvy zubaře obavu.

Bolest

Mnozí automaticky předpokládají, že návštěva zubaře bude velmi bolestivá. Proto je pochopitelné, že se bojíme. Ale moderní lékařství už dokáže to, že ošetření zubů je téměř bez bolesti. Ošetřování zubních problémů je mnohem méně invazivní a také šetrnější. Dobrý zubař navíc udělá vše proto, aby vám jeho ošetřování nepřinášelo bolest. Některé kliniky se přímo specializují na ošetření bez bolesti, jako třeba bezbolestné ošetření zubů Praha Clinic Plus.

zubař

Ztráta kontroly

Lidé se bojí věcí, nad kterými nemají kontrolu. V zubařském křesle jste odkázáni na to, co s vámi bude dělat váš stomatolog. Neznáme postup ošetřování, nevíme, co se bude dít. A to nás děsí. Zubaři dnes již ví, jak s tím pracovat. Pokud to pro vás bude příjemnější, vysvětlí vám krok za krokem, co všechno se bude dít a jaký způsob ošetření zvolí. Pro větší pohodlí vám dokonce nabídnou masku na oči, sluchátka s hudbou nebo přikrývku.

zubař

Stud

Pokud jste nechali stav vašich zubů zajít už příliš daleko, možná váš strach pramení z toho, že se stydíte za to, v jakém stavu své zuby máte. Čím déle ale budete návštěvu odkládat, tím se vše zhorší. Zuby se vám zázrakem přes noc neuzdraví. Zubaři vás maximálně upozorní na důležitost pravidelných návštěv, ale rozhodně vás nebudou kárat ani soudit.