V první řadě dejte sebe na 1. místo. Nebudeme psát o tom, že máte třídit odpad a kupovat bio kosmetiku. Podíváme se na to, co můžete změnit u sebe, abyste byla spokojená a žila život podle svého.

Na jaké otázky se zaměřit?

1) jak trávíte svůj čas

Jste spokojená s tím, jak trávíte svůj čas? Máte ho vybalancovaný mezi povinnosti a koníčky? A vůbec to nejdůležitější, děláte ve svém volném čase to, co skutečně chcete nebo se podřizujete okolí na úkor sebe? Pokud něco drhne, udělejte změny. Přihlaste se na kurz vaření, přestaňte cvičit jógu, když vás nebaví, děti ať pohlídá také manžel a nastavte si s druhými zdravé osobní hranice.

žena

2) jak se chováte k ostatním

Jaké máte vztahy se svými blízkými? Vídáte se, voláte si? Nebo váš telefon začnou větou: „tak co zase potřebuješ?“ Někdy je milé se druhým ozvat jen tak, přinést jim malý dárek nebo uspořádat piknik. Pěstujte si vztahy, které vás obohacují. 

3) jaké jsou vaše priority

Priority mohou být ve 20-ti úplně jiné, než o 10 let později. Proto si v klidu sedněte, vezměte si tužku a papír a začněte si je sepisovat. Možná zjistíte, že zbytečně lpíte na něčem, co už pro vás není tak důležité.

bazén

4) jaké jsou vaše návyky

Návyky mohou být dobré i špatné. Dobré jsou třeba ty, že spíte 8 hodin denně a zdravě jíte. Naproti tomu špatné návyky jsou ty, které vám škodí, například kouření cigaret. Vytvářejte si nové dobré návyky, ty současné posilujte a ty špatné se snažte pomalu odbourat či omezit.

5) umíte požádat o pomoc

Někdy je toho opravdu moc. Práce se nakupí, děti nemocné a energie na nule. Nebojte se požádat o pomoc, není to slabost. My ženy máme někdy pocit, že si musíme hrát na super hrdinky, co vše zvládnou. I když padají na pusu.

6) jak přemýšlíte sama o sobě

Ráno si vezmete ty nové, květované šaty a místo, abyste na sebe obdivně zamrkala do zrcadla, rozjede se v hlavě kolotoč soudů: mám moc tlustá stehna, ta barva mi nesluší, musím ke kadeřnici, nemám cit pro módu a tak dále. Stop. Nesmýšlejte o sobě takhle. Zamyslete se, proč jste k sobě tak kritická. Opakujte si, že jste jedinečná a úžasná bytost.