Dovolenou můžeme trávit těmi nejrůznějšími způsoby. Pro někoho jsou důležité vynaložené náklady za pobyt, někdo má obavy z aktuální situace v cizích zemích, jiní třeba neradi cestují.
Proto je v poslední době stále častějším trendem návrat k chalupaření. Chalupaříme nejen v rámci delšího volna, ale pobytů na chatách a chalupách využíváme i o víkendech. Stále více lidí chce relaxovat v přírodě daleko od shonu všedních dnů a stresu.
Není tedy divu, že pokud si chcete pronajmout pobyt na chatě nebo chalupě, nesmíte zapomenout na to, že rezervaci je nutné provést s dostatečným předstihem, hlavně v letních a zimních měsících a v období prázdnin.
jarní období
Výběr ubytování je veliký. Můžete si pronajmout malou chatu nebo prostornou chalupu, srub či roubenku, kdekoli v tuzemsku. Jestli chcete trávit pobyt na horách nebo u vody, není to problém. Většina pronajatých objektů bývá plně vybavena. Některé objekty jsou vybaveny přímo luxusně. Výjimkou nejsou ani soukromé bazény. Vybrat si tedy mohou i nároční zákazníci. Pobyt v rekreačních objektech si můžete domluvit přímo s majitelem nebo agenturou, která se pronájmem chat a chalup zabývá. Bude vás třeba zajímat, zda je možný pobyt se zvířetem nebo jestli je objekt vhodný pro pobyt s dětmi. V takovém případě bude lepší ústní domluva.
zasněžená chalupa

Pronájem takových objektů je hlavně pro ty, kteří se nechtějí starat o vlastní nemovitost a rádi tráví volný čas na různých místech.
Zvyšuje se, ale i zájem o koupi rekreačních objektů. Samotné chalupaření v dnešní době nabývá jiných rozměrů, než tomu bylo dříve. Chaty a chalupy si vybavujeme moderní technikou a ulehčujeme si život moderními přístroji. Naopak jsou, ale tací, kteří se chtějí těchto vymožeností vzdát a pobyt na chalupách je vrací do dob minulých. Pociťují větší souznění s přírodou.
Přes veškerý vzrůstající zájem o chalupaření je to stále přeci jen doména lidí ve středním a starším věku. Mladí lidé totiž mají možnost cestování po celém světě, které hojně využívají.