Krejčovská nastavitelná panna patří k pomůckám, bez nichž si nedovedou představit práci zejména profesionální švadleny.

Pro profesionály i amatéry

Výroba oděvů patří k řemeslným dovednostem, z nichž mnohé mají co do činění s uměním. Jen si povšimněte módních návrhářů, jejichž kreativita je vůdčím motorem jejich činnosti, ovšem oděvní návrhy musí také někdo vyrobit. Mnohem snazší to mají ti, co spoléhají na různé technické pomůcky, ale i takové, co jsou známy lidstvo již stovky, možná i tisíce let – krejčovské panny.

krejčovské panny

Umělé figuríny využívali krejčí a švadleny již ve středověku a možná i ve starověku, tehdy šlo pochopitelně o výrobky ze dřeva a dřevo také u těchto výrobků dominovalo ještě před pár desítkami let. Figuríny však v současné době pořídíte téměř výhradně z plastu a spolu s nimi máte k dispozici i prvky, s nimiž nemohli lidé v dávných dobách vůbec počítat.

Krejčovská panna nastavitelná je dnes odrazem technických vymožeností, které jim vtiskli konstruktéři a vývojáři v součinnosti s módními tvůrci a profesionálními výrobci oděvů, abyste i vy měli možnost vytvářet oblečení podle svých představ.

švadlena při práci

Nastavování velikosti – šití na míru představuje nesnadný úkol, pokud nemáte jasnou představu o prostorové geometrii lidského těla. Tu vám právě usnadní nastavování jednotlivých velikostí a proporcí na plastové figuríně díky několika (obvykle dvanácti) regulačními kotouči.

Nastavení pasu – Nastavit lze přesně i velikost pasu vůči ramenům a díky nastavení šíře ramen lze pak správně odměřit délku rukávů.

Zapichování špendlíků a jehel – povrch figurín je vytvořen zpravidla z nylonu, což je materiál velmi elastický a zároveň pevný a odolný. Pod ním se nachází vrstva pěnové hmoty, do níž se dobře zabodávají špendlíky nebo jehly, což výrazně usnadní práci. Toto by vůbec nebylo možné u dřevěné krejčovské panny.