Možná jste se pozastavili u nadpisu tohoto článku při zmínce o rostoucí hodnotě peněz. Vysvětlím: nemám na mysli běžné peníze, které dostáváte ve výplatě, nebo jimi platíte v obchodě. Hodnota tohoto oběživa samozřejmě neroste, ale vlivem každoroční inflace klesá.

Dle mého názoru je lepší investovat do zlatých a stříbrných mincí. Můžete je pořídit jako dárek, nebo zakoupit pro sebe. Podle toho, kolik korun chcete nebo můžete investovat, máte možnost vybírat ze zlatých a stříbrných investičních mincí, nebo ze zlatých, stříbrných a bimetalových pamětních mincí. Investiční mince jsou dražší, protože mají větší hmotnost.
časem se mince zhodnotí

Pro začátek se můžete zaměřit na stříbrné, zlaté a bimetalové pamětní mince, které prodává Česká národní banka u příležitosti významných výročí a událostí.

Stříbrné pamětní mince
mají nominální hodnotu 200 Kč a 500 Kč. Obsahují 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Jsou vyrobeny buď v běžné kvalitě, kterou poznáte podle lesklého povrchu na obou stranách mince, nebo ve špičkové kvalitě (proof), kde je základní reliéf lesklý a zbytek povrchu má matovou úpravu.

Zlaté pamětní mince
Nominální hodnota je 5 000 a 10 000 Kč, ryzost zlata 999,9. Podobně jako u stříbrných mincí si můžete vybrat mezi běžnou a špičkovou kvalitou.

Bimetalové pamětní mince
jsou vydávány u příležitosti významných výročí. Například v dubnu 2019 nabídla ČNB bimetalovou minci v nominální hodnotě 2 000 Kč s motivem 100. výročí zavedení československé koruny. Bimetalové pamětní mince jsou slitinou stříbra, mědi a zlata. Zde zmíněná mince obsahuje 900 g stříbra, 100 g mědi a 986,1 g zlata. Je vyrobena v běžné kvalitě.
zlaté mince
Darujete-li někomu pamětní minci, věnujete mu vlastně několik dárků v jednom. Každá mince je krásná, takže potěší oko. Připomíná důležité historické události nebo osobnosti. Čím je peníz starší, tím vyšší má numizmatickou hodnotu, která přesahuje jeho cenu nominální. A další hodnotou je cena drahého kovu, z něhož je mince vyrobena. Takže: přemýšlejte, investujte.