Je pochopitelné, že v zimě chce každý z nás mít doma teplo, a to za cenu co nejnižších nákladů. Proto hledáme co nejlevnější způsoby topení. Je lepší vytápět plynem, elektřinou, či vyjdou levněji kotle na pevné palivo, jako je dřevo či uhlí? Záleží zde na každém, jak se rozhodne.

Avšak důležité není jen domov vytopit. Důležité je také ono teplo udržet. A to už bývá o něco větší problém. A přesto právě úniky tepla jsou tím, co velmi zvyšuje celkové náklady na vytápění. Jak proti nim bojovat?

balkon1

Tím v současnosti asi nejpoužívanějším způsobem je zateplování domů. Provádí se jak u paneláků, tak u rodinných domků. Jedná se v podstatě o oblepení fasády izolačním materiálem, přes který teplo tak snadno neprojde a bude se tak držet uvnitř.

To vše je v pořádku, avšak slabým místem jsou v tomto případě často okna. Zvláště ta jednoduchá dřevěná mnohdy po všech těch letech pořádně nedoléhají a vytvoří mezeru, kterou se horký vzduch z topení dostává ven.

Zde bývají řešením dvojitá plastová okna. Ta mnohem lépe přiléhají, navíc plast v průběhu času tolik nepracuje jako dřevo. Nemusíme se tedy bát, že se během pár let například zkroutí vlhkem a podobně.

Zdálo by se, že všechna výše uvedená opatření budou dostatečná. A většinou skutečně jsou, avšak to platí jen tehdy, pokud jsou provedena pořádně. V mnohých případech se může stát, že například okna či dveře netěsní tak, jak by měly.

hypoteka3

Co tedy dělat, pokud máte vyšší účet za topení, než jste čekali, a jste přesvědčeni, že je to kvůli tomu, že vám odněkud uniká teplý vzduch? Řešením může být měření úniku tepla. To provádí specializovaní pracovníci pomocí termokamery. Zjistí, odkud máte únik, a v jakém objemu. A to je první krok k tomu, abyste jej mohli odstranit.

To je důležité především u hodně malých dětí a starých lidí, jejichž imunitní systém není to, co býval, a potřebují tedy být v teple. Přeci jen, jejich bezpečí a zdraví by mělo být na prvním místě.