Když uvažujeme o tom, že si pořídíme domů nový krásný a kvalitní koberec, proč nevybrat třeba některý perský? „Peršany“ jsou šperkem každého interiéru. Tomu odpovídá samozřejmě i jejich cena. Ale hodně „pozvednout“ bydlení nám může i pěkný menší kousek! A navíc jde o dobře uloženou investici. Cena takových koberců totiž s časem narůstá.

koberec barevné v obchodě

Na nákup kvalitního perského koberce musíme vyrazit do specializovaného ověřeného obchodu. Tam nám jeho kvalitu garantují a s výběrem toho pravého pro náš domov poradí zkušení odborníci. Můžeme si ho prohlédnout „naživo“, na denním světle i při umělém osvětlení. Je to důležité. Světlo v dané místnosti hraje totiž velkou roli. Značně ovlivňuje to, jak zde koberec „zazáří“. Co se týká vzoru, nemusíme zůstávat jen u klasického. K dispozici je i mnoho moderních. Ovšem i kobereček tradičního vzhledu může úžasně doplnit moderní interiér. A výsledek vypadá často skvěle. Chce to jen vyzkoušet!

Aby náš koberec vypadal „k světu“ řadu let, musíme mu samozřejmě věnovat náležitou péči. Případné opravy a rozsáhlejší čištění koberců necháme určitě zkušeným profesionálům. Sami se věnujeme jen běžné údržbě. Jde především o pravidelné vysávání. V tomto případě ale bez použití elektrického klepače a rotačního kartáče! Mohou vytrhnout vlákna a koberec tak poškodit. A to by byla v případě výrobku tak vysoké kvality řemeslného zpracování obrovská škoda. Také pozor při polití! I když tyto koberce tekutiny špatně sají, skvrny po nehodě by jistě zůstaly. Proto je potřeba tekutinu rychle vysušit. Nejvhodnější je k tomu bavlněná utěrka.

koberec červený detail

Nejluxusnější perské koberce vyrábí v Íránu. Používají nejkvalitnější přírodní vlákna z vlny ovcí, kašmírských koz i srsti velbloudů. Dále pak vlákna hedvábí, bavlny, lnu, konopí a juty. Kvalita koberce je posuzována počtem uzlíků obsažených v metru čtverečním výrobku. Opravdové „kobercové klenoty“ jich mají na této ploše asi 800 tisíc! A to vyžaduje hodně času a práce šikovných řemeslníků.