Když se řekne věda, co se vybaví vám? Určitě něco zcela jiného, než napadlo mě. Pro někoho věda znamená, že se kolem nás nachází nejrůznější moderní technologie, počítače a mobily všech druhů, chytré elektrospotřebiče a další vymoženosti, které se dnes nacházejí v téměř každé domácnosti. Pro jiné je věda to, že se mohou ráno probudit v teple posteli, dát si kávu a zapnout si televizi. Mnoho z nás to vidí svým způsobem. Který je ale ten správný? Co přesně věda je a kde se s ní můžeme v běžném životě setkat? Z vědy vznikalo a vzniklá doteď opravdu vše, tudíž se nedá určit, jaká odpověď je tou správnou a která ne, správné jsou zkrátka všechny. Vědu vidíte úplně, ale úplně všude.

vynález vědy

Možná vám to v tu chvíli nedochází, ale když se na to alespoň trochu zaměříte, určitě si toho začnete všímat na každém svém kroku, ať už půjdete do práce, pojedete na dovolenou, nebo se půjdete jen projít kamkoliv do parku. Například ve vaší domácnosti máte vědu doslova všude kolem vás, natož když se rozhodnete podívat z okna. Vše, co máte doma, musel někdo někdy vymyslet. Ať už nějaký prostý náhodný člověk, nebo třeba zkušený vědec, který nad vynálezem strávil polovinu svého života. Měli bychom si všichni uvědomit, že vše, co kolem sebe máme a bereme to jako samozřejmost, tak to tak neplatí pro všechny. Jdete ven, vidíte projet auto, ale myslíte si, že auta jezdí všude po světě? To ani náhodou.

sociální sítě

Stejně tak to je s mnoha dalšími věcmi. V různých nevyspělých státech žijí dodnes tak, jak se u nás žilo 100 let a více zpět. Věda není na stejné úrovni úplně všude, o to více bychom se měli naučit vážit něčeho, co si nemůže dovolit úplně každý. Naše samozřejmosti mohou být pro jiné sny, které se jim nikdy nepodaří splnit z důvodu podmínek, ve kterých žijí. Vše není tak jednoduché, jak se to zdá, zamysleme se nad tím.