Pobyt na slunci je klíčový kvůli tvorbě vitamínu D, zvýšení vitality a životní energie, a také tím získává pokožka atraktivnější vzhled. V zimních měsících můžeme nedostatek slunečních paprsků kompenzovat pobytem v Solárním studiu Ostrava . Četnost návštěv a délka pobytu pod umělou lampou však vyžaduje selský rozum. Zpočátku stačí dvakrát do týdne po sedmi až deseti minutách (dle fototypu), po měsíci pak už jen jedenkrát týdně udržovací „kúra“ s dvoutýdenními přestávkami po tříměsíční pravidelné aplikaci. Nezapomínejte, že se množství přijatých UV paprsků sčítá i s pobytem na slunci.

východ slunce nad krajinou

Pigmentace, vitamín D a zapovězené sprchování

Pravidelné sprchování a koupele patří k základním hygienickým návykům, ale po aplikaci solária byste jej měli odložit alespoň na tři až čtyři hodiny. To se týká i pobytu na sluníčku, jestliže chcete docílit požadovaného pigmentu a hlavně tvorby tolik důležitého vitamínu D, potřebného k transportu vápníku na potřebná místa v těle.

Deficitem vitamínu D trpí většina těch, co tráví aktivní část dne v uzavřených prostorách, navíc od podzimu do jara je intenzita slunečního svitu v naší zeměpisné šířce poměrně nízká. Solária tak patří k vhodnému zdroji doplnění „slunečního déčka“, ale pouze za předpokladu, že je „solárko“ vybaveno certifikovanými lampami, a že ponecháte jaterním buňkám, aby z pokožky potřebný vitamín dokázaly syntetizovat. Počkejte tedy s umýváním pokožky několik hodin, zlepšíte tím nejen váš vzhled, ale doplníte vitamín, který pak nebude nutné dodávat do organismu ve formě drahých suplementů.

kresba slunce s mrakem

Pozor na parfémy a kosmetické přípravky

Krémy určené pro běžnou hydrataci při pobytu v uzavřených místnostech nejsou vůbec vhodné do solária. Používejte pouze speciální přípravky pro tyto účely, které hydratují kůži, poskytují ji výživu a zároveň chrání před UV zářením. Jednotlivé složky jsou v nich přizpůsobeny podmínkám, které jsou trochu odlišné od slunečního záření.

Vyvarujte se také před opalováním nanášení různých pleťových masek, líčidel, make-upu, zvláště pak vody po holení s obsahem alkoholu a pánských i dámských parfémů. Řada těchto chemických látek obsahuje složky, které reagují s UV zářením, a mohou pokožku oslabit a poškodit.