Zatímco dříve si lidé uměli věcí vážit, a vše rozbité šlo opravit, dnešním zvykem je nepohodlné věci vyhodit, a jednoduše koupit nové. Přitom však kvalitní nábytek stojí spoustu peněz, a je rozhodně lepší volbou, než laciné věci z dřevotřísky. Proč tedy nevyzkoušet renovaci nábytku? Není to zase tak složité, pokud tomu věnujete nějaký ten čas, je to skvělý a zábavný koníček, jehož výsledky opravdu stojí za to. Renovovaný nábytek vám může dobře posloužit, nebo jej můžete prodat, a získat tak nějakou korunu navíc do rodinného rozpočtu. Důležité je však rozpoznat, co stojí za tu námahu, a vědět, jak na to.
Základy
Základem je tedy rozpoznat, který nábytek se vyplatí renovovat. Pokud máte například laciný stolek z IKEI, od jehož životnosti toho nešlo příliš očekávat už v době, kdy jste jej zakoupili, nemá cenu se nyní pouštět do renovace, která by se vám jen na materiálu prodražila oproti nákupní ceně. K renovaci nejlépe poslouží starý, masivní nábytek, přesně takový, jaký kdysi používaly naše babičky. Tento nábytek bývá totiž i po desetiletích bytelný, a vše co je potřeba k tomu, aby vám mohl znovu zdobit domov, je nový kabát. No a troška fantazie, protože bez té to nejde. Pokud doma takový nábytek nemáte, nezoufejte. Na internetu naleznete spousty inzerátů, kde se jej lidé často zbavují za odvoz, nebo za nízké ceny.
Pomůcky a potřeby
Pro renovaci nábytku budete samozřejmě potřebovat nějaké to nářadí, jehož využití se liší kus od kusu. Základem je však tento seznam:
- bruska na dřevo (postačí i šmirgl, ale je to zbytečná námaha navíc)
- sada šroubováků (kterou hravě nahradí šikovný aku šroubovák)
- sponkovačka (na čalounění)
- pilka (raději elektrická)
- štětce a válečky (na natírání)
Co se materiálů týče, záleží na tom, jaký kus nábytku chcete renovovat. Obvykle však využijete tyto:
- Lak, či barva na dřevo
- Mořidlo
- Ředidlo
- Látka na čalounění
- Polstr (výplň)
- Úchytky (v případě renovace skříně se šuplíky, či dvířky)
A jak na to?
Na internetu a v knihkupectvích sežnete spoustu šikovných návodů, jak renovovat ten který kousek nábytku. Základem je však obrousit starý nátěr, případně dřevo namořit, nalakovat. Sundat staré polstry, a nábytek přečalounit.